Obecnie

2020

1
2
3
4
5
„Zdążyć przed próchnicą” na ŚDZJU
„ZDĄŻYĆ PRZED PRÓCHNICĄ” – to oficjalne hasło przyszłorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „Polska mówi #aaa!”. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS), tym razem w duecie z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej (PTSD) oraz Partnerami, obejmą swoimi działaniami oczekujących na potomstwo, rodziców i opiekunów dzieci do 3 r.ż, a także lekarzy, pielęgniarki i położne. Projekt zaplanowany jest na kilka lat.
COVID-19: bank informacji od FDI
Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) uruchomiła centrum informacji poświęcone COVID-19. Autorzy opisują je jako przewodnik dla profesjonalistów z branży stomatologicznej. W przewodniku znajdziemy m.in.
  • informacje ogólne o COVID-19
  • oficjalne stanowiska i rekomendacje
  • linki do piśmiennictwa naukowego
Zgodnie z brzmieniem nowego Statutu PTS, oficjalnie wpisanego do KRS pod koniec listopada 2018 r., Członkami Wspierającymi PTS mogą zostać m.in. higienistki i asystentki stomatologiczne. To głównie z myślą o nich PTS powołuje nową sekcję tematyczną.
Wznowienie szkoleń dla lekarzy dentystów
W drugiej połowie 2020 r. wznowiono organizację szkoleń dla lekarzy dentystów. Z inicjatywy Warszawskiego Oddziału PTS i Komisji ds. Lekarzy Dentystów, w Okręgowej Radzie Lekarskiej w Warszawie przygotowano cykl szkoleń prezentowanych w trybie zdalnym, które są z powodzeniem kontynuowane do chwili obecnej. Posiedzenia odbywają się z wykorzystaniem technologii informatycznych, w oparciu o platformę webinarową. Utrzymana konwencja sobotnich, przedpołudniowych spotkań on - line sprawia, że coraz więcej lekarzy dentystów bierze w nich udział. Do wzrostu zainteresowania prezentowaną formą edukacji podyplomowej przyczynia się różnorodność podejmowanych tematów, które dotyczą holistycznej opieki nad pacjentem stomatologicznym, nowoczesnych trendów w profilaktyce i terapii, aktualnych problemów środowiska medycznego oraz grono doświadczonych prelegentów. Ze względu na popularność i pozytywne komentarze dotyczące szkoleń organizowanych we współpracy z samorządem lekarskim stworzono możliwość bezpłatnej rejestracji na nie dla członków innych oddziałów oraz lekarzy z całej Polski
Zebranie Krakowskiego oddziału PTS w formie hybrydowej
Dnia 5 grudnia 2020 r. odbyło się pierwsze zebranie Krakowskiego oddziału PTS w formie hybrydowej w związku z trwającą pandemią, podczas której mieliśmy możliwość zdalnie gościć członków PTS z całej Polski, a program był niezwykle interesujący i poruszał aktualne problemy: – prof. Marta Cześnikiewicz - Guzik: Biofilm - najeźdźca czy sprzymierzeniec? - dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz: Algorytmy chirurgiczno-protetycznego postępowania w wybranych przypadkach kliniczny - lek. dent. Anna Rachwalska, dr hab. n. med. Jolanta E. Loster: Rodzaje środków do dezynfekcji wycisków protetycznych i ocena ich skuteczności - na podstawie piśmiennictwa. Działalność Krakowskiego Oddziału przez wszystkie dotychczasowe lata przyczyniała się i przyczynia do doskonalenia zawodowego lekarzy dentystów, nie tylko w zakresie wiedzy stomatologicznej, ale i niejednokrotnie ogólnolekarskiej dając możliwość interdyscyplinarnego spojrzenia na pacjenta.
Walne Zebranie Członków Oddziału Wrocław PTS
W dniu 7 marca 2020 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Oddziału Wrocław PTS, na którym został powołany zarząd na kolejną czteroletnią kadencję. Prezesem DO PTS ponownie został wybrany prof. Maciej Dobrzyński. W skład ZO Wrocław PTS zasiedli: wiceprezes prof. Marzena Dominiak, sekretarz dr n. med. Tomasz Staniowski, zastępca sekretarza dr n. med. Katarzyna Fita, skarbnik dr n. med. Katarzyna Herman, zastępca, skarbnika dr n. med. Małgorzata Kowalczyk - Zając, na członków ZO Wrocław PTS wybrano: dr n. med. Michała Białego, dr n. med. Wojciecha Grzebielucha, lek. dent. Dominika Tokarczuka, lek. dent. Jana Kiryka, dr n. med. Macieja Żaka, lek. stom. Halinę Muszyńską - Świniarską.

2021

PTS zapraszam na jubileusz PTS

Serdecznie zapraszam na uroczystości jubileuszowe z okazji 70-lecia istnienia naszej organizacji, które odbędą się w Łodzi, w dniach 26-27 listopada 2021 roku. Jubileusz 70-lecia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego planujemy zrealizować w formule stacjonarnej. Mocno wierzymy, że pod koniec bieżącego roku wszelkie możliwe przeciwności epidemiologiczne zostaną zminimalizowane i dane nam będzie spotkać się – tak jak przed pandemią – patrząc na własne uśmiechy. Ponieważ, właśnie taki ma być Jubileusz PTS – radosny, pełen życzliwości i dobrych wspomnień.